Gör din reseplanering enklare
1 Vuxen, Ekonomiklass
Välj datum

Flygresor från Istanbul till Almaty

Istanbul har 3 flygplatser och Almaty har 1 flygplats. Mest populära månad: juli

3906 km

Avstånd

Vädret i Almaty

Here is live 16-day forecast in Almaty:
Fri, 07 October
+17°C
☀️
Clear sky
2 m/s
32 %
Sat, 08 October
+21°C
🌦
Rain
2 m/s
29 %
Sun, 09 October
+20°C
☀️
Clear sky
4 m/s
22 %
Mon, 10 October
+14°C
☀️
Clear sky
3 m/s
31 %
Tue, 11 October
+16°C
☀️
Clear sky
2 m/s
21 %
Wed, 12 October
+19°C
☀️
Clear sky
2 m/s
17 %
Thu, 13 October
+20°C
☁️
Broken clouds
2 m/s
17 %
Fri, 14 October
+21°C
☁️
Broken clouds
3 m/s
18 %
Sat, 15 October
+23°C
☁️
Broken clouds
4 m/s
16 %
Sun, 16 October
+19°C
☁️
Broken clouds
3 m/s
22 %
Mon, 17 October
+15°C
🌦
Rain
2 m/s
45 %
Tue, 18 October
+9°C
🌦
Rain
4 m/s
91 %
Wed, 19 October
+10°C
🌦
Rain
2 m/s
48 %
Thu, 20 October
+7°C
🌦
Rain
3 m/s
66 %
Fri, 21 October
+10°C
☀️
Clear sky
3 m/s
55 %
Sat, 22 October
+12°C
☀️
Clear sky
2 m/s
42 %

Hur mycket kostar Almaty?

Almaty priser jämfört med Istanbul:

Almaty är i genomsnitt 0% billigare än Istanbul. Den största skillnaden är Kläder (+52%) och Transport (-44%). Den minsta skillnaden är Löner (+3%) och Köpa bostad (-11%).

Några prisexempel (mot Istanbul):

🛒
Mat
+18.31%
-
🍔
Måltid, billig restaurang
72 kr mot 52 kr
🍽
Middag för 2 personer, mellanprisrestaurang, tre rätter
300 kr mot 268 kr
🍟
McMeal på McDonalds
60 kr mot 45 kr
Cappuccino (standard)
23 kr mot 22 kr
🥤
Coca Cola/Pepsi Cola (33 cl flaska)
6 kr mot 8 kr
🚰
Vatten (33 cl flaska)
4 kr mot 3 kr
🥛
Mjölk (standard), (1 liter)
11 kr mot 9 kr
🍞
Limpa nybakat ljust bröd (500 g)
4 kr mot 4 kr
🥚
Ägg (standard) (12)
17 kr mot 22 kr
🧀
Lokalproducerad ost (1 kg)
89 kr mot 76 kr
🍗
Kycklingfilé (1 kg)
40 kr mot 41 kr
🍌
Bananer (1 kg)
18 kr mot 22 kr
🍷
Flaska vin (mellanpris)
75 kr mot 97 kr
🍺
Inhemskt öl (0,5 liter)
8 kr mot 22 kr
🚍
Transport
-43.94%
+
💧
Samhällsservice
-28.63%
+
Sport
+18.17%
+
👪
Barnomsorg
-24.50%
+
👗
Kläder
+52.04%
+
🛋
Hyra bostad
+13.68%
+
🏠
Köpa bostad
-10.77%
+
💵
Löner
+3.43%
+

Flygplatser i Almaty och Istanbul

Almaty har 1 flygplats och Istanbul har 3 flygplatser.

ALA
IST
SAW
ISL
Almatys internationella flygplats (ALA) - 20 km

Kontinenter

Eller om du är väldigt flexibel - sök de billigaste biljetterna till en hel kontinent istället.