Gör din reseplanering enklare
1 Vuxen, Ekonomiklass
Välj datum

Info om sträckan

8849 km
Avstånd

Vädret just nu

🌦
+27°C
Regn

Flygplatser

HKT
27km

När du bör resa

Jan
Billigaste månaden
Dec
Mest populära månaden

Vädret i Phuket

Väderförutsägelse för Phuket de kommande 16 dagarna:
Fri, 27 January
+27°C
🌦
Regn
5 m/s
71 %
Sat, 28 January
+27°C
☁️
Brutna moln
5 m/s
72 %
Sun, 29 January
+26°C
🌦
Regn
10 m/s
78 %
Mon, 30 January
+27°C
🌦
Regn
9 m/s
71 %
Tue, 31 January
+26°C
🌦
Regn
8 m/s
75 %
Wed, 01 February
+27°C
🌦
Regn
5 m/s
68 %
Thu, 02 February
+27°C
🌦
Regn
3 m/s
77 %
Fri, 03 February
+28°C
🌦
Regn
8 m/s
71 %
Sat, 04 February
+29°C
🌦
Regn
9 m/s
72 %
Sun, 05 February
+29°C
🌦
Regn
9 m/s
70 %
Mon, 06 February
+28°C
🌦
Regn
7 m/s
68 %
Tue, 07 February
+29°C
🌦
Regn
7 m/s
66 %
Wed, 08 February
+28°C
🌦
Regn
5 m/s
68 %
Thu, 09 February
+28°C
🌦
Regn
5 m/s
69 %
Fri, 10 February
+28°C
🌦
Regn
7 m/s
71 %
Sat, 11 February
+28°C
☁️
Brutna moln
8 m/s
69 %
Monthly weather
Den varmaste månaden är April och den kallaste är September. Genomsnittstemperaturen i Phuket under året:

Hur mycket kostar Phuket?

Phuket priser jämfört med Linköping:

Phuket är i genomsnitt 52% dyrare än Linköping. Den största skillnaden är Barnomsorg (+846%) och Löner (-83%). Den minsta skillnaden är Transport (-16%) och Sport (-34%).

Några prisexempel (mot Linköping):

🛒
Mat
-56.97%
-
🍔
Måltid, billig restaurang
52 kr mot 156 kr
🍽
Middag för 2 personer, mellanprisrestaurang, tre rätter
322 kr mot 1.051 kr
🍟
McMeal på McDonalds
104 kr mot 125 kr
Cappuccino (standard)
33 kr mot 51 kr
🥤
Coca Cola/Pepsi Cola (33 cl flaska)
9 kr mot 34 kr
🚰
Vatten (33 cl flaska)
5 kr mot 26 kr
🥛
Mjölk (standard), (1 liter)
25 kr mot 19 kr
🍞
Limpa nybakat ljust bröd (500 g)
22 kr mot 32 kr
🥚
Ägg (standard) (12)
23 kr mot 43 kr
🧀
Lokalproducerad ost (1 kg)
239 kr mot 151 kr
🍗
Kycklingfilé (1 kg)
29 kr mot 129 kr
🍌
Bananer (1 kg)
16 kr mot 38 kr
🍷
Flaska vin (mellanpris)
249 kr mot 148 kr
🍺
Inhemskt öl (0,5 liter)
21 kr mot 33 kr
🚍
Transport
-15.78%
+
💧
Samhällsservice
-52.07%
+
Sport
-33.56%
+
👪
Barnomsorg
+846.32%
+
👗
Kläder
-37.01%
+
🛋
Hyra bostad
-35.38%
+
🏠
Köpa bostad
-63.35%
+
💵
Löner
-83.12%
+

Flygplatser i Phuket och Linköping

Phuket har 1 flygplats och Linköping har 1 flygplats.

HKT
LPI
Phukets internationella flygplats (HKT) - 27 km
http://phuketairportthai.com/

Kontinenter

Eller om du är väldigt flexibel - sök de billigaste biljetterna till en hel kontinent istället.