Gör din reseplanering enklare
1 Vuxen, Ekonomiklass
Välj datum

Info om sträckan

454 km
Avstånd

Vädret just nu

☀️
+15°C
Klart

Flygplatser

CMN
23km

När du bör resa

Feb
Billigaste månaden
Jul
Mest populära månaden

Vädret i Casablanca

Väderförutsägelse för Casablanca de kommande 16 dagarna:
Thu, 02 February
+15°C
☀️
Klart
5 m/s
47 %
Fri, 03 February
+16°C
☀️
Klart
4 m/s
33 %
Sat, 04 February
+17°C
☁️
Spridda moln
3 m/s
42 %
Sun, 05 February
+17°C
☁️
Spridda moln
2 m/s
43 %
Mon, 06 February
+17°C
☁️
Brutna moln
3 m/s
47 %
Tue, 07 February
+16°C
☁️
Spridda moln
4 m/s
60 %
Wed, 08 February
+16°C
☀️
Klart
4 m/s
56 %
Thu, 09 February
+15°C
☁️
Brutna moln
3 m/s
64 %
Fri, 10 February
+14°C
☁️
Brutna moln
4 m/s
60 %
Sat, 11 February
+13°C
🌦
Regn
4 m/s
68 %
Sun, 12 February
+13°C
🌦
Regn
7 m/s
47 %
Mon, 13 February
+14°C
☁️
Brutna moln
6 m/s
46 %
Tue, 14 February
+17°C
☁️
Spridda moln
4 m/s
39 %
Wed, 15 February
+18°C
⛅️
Enstaka moln
4 m/s
53 %
Thu, 16 February
+18°C
☀️
Klart
3 m/s
36 %
Fri, 17 February
+21°C
☀️
Klart
3 m/s
36 %
Monthly weather
Den varmaste månaden är July och den kallaste är January. Genomsnittstemperaturen i Casablanca under året:

Hur mycket kostar Casablanca?

Casablanca priser jämfört med Malaga:

Casablanca är i genomsnitt 37% billigare än Malaga. Den största skillnaden är Löner (-68%) och Barnomsorg (-54%). Den minsta skillnaden är Kläder (+3%) och Sport (-4%).

Några prisexempel (mot Malaga):

🛒
Mat
-49.51%
-
🍔
Måltid, billig restaurang
53 kr mot 160 kr
🍽
Middag för 2 personer, mellanprisrestaurang, tre rätter
301 kr mot 639 kr
🍟
McMeal på McDonalds
83 kr mot 127 kr
Cappuccino (standard)
25 kr mot 24 kr
🥤
Coca Cola/Pepsi Cola (33 cl flaska)
7 kr mot 28 kr
🚰
Vatten (33 cl flaska)
5 kr mot 19 kr
🥛
Mjölk (standard), (1 liter)
11 kr mot 11 kr
🍞
Limpa nybakat ljust bröd (500 g)
8 kr mot 15 kr
🥚
Ägg (standard) (12)
18 kr mot 36 kr
🧀
Lokalproducerad ost (1 kg)
120 kr mot 147 kr
🍗
Kycklingfilé (1 kg)
67 kr mot 96 kr
🍌
Bananer (1 kg)
17 kr mot 22 kr
🍷
Flaska vin (mellanpris)
120 kr mot 80 kr
🍺
Inhemskt öl (0,5 liter)
31 kr mot 11 kr
🚍
Transport
-27.40%
+
💧
Samhällsservice
-37.27%
+
Sport
-3.72%
+
👪
Barnomsorg
-54.01%
+
👗
Kläder
+3.49%
+
🛋
Hyra bostad
-46.41%
+
🏠
Köpa bostad
-52.25%
+
💵
Löner
-67.72%
+

Flygplatser i Casablanca och Malaga

Casablanca har 1 flygplats och Malaga har 1 flygplats.

CMN
AGP
Mohammed V:s internationella flygplats (CMN) - 23 km
http://www.onda.ma/fr/Nos-A%C3%A9roports/A%C3%A9roport-Casablanca-Mohammed-V

Kontinenter

Eller om du är väldigt flexibel - sök de billigaste biljetterna till en hel kontinent istället.