Gör din reseplanering enklare
1 Vuxen, Ekonomiklass
Välj datum

Info om sträckan

513 km
Avstånd

Vädret just nu

❄️
+1°C
Snö

Flygplatser

NYO
89km
ARN
37km
VST
86km

När du bör resa

Feb
Billigaste månaden
Jan
Mest populära månaden

Vädret i Stockholm

Väderförutsägelse för Stockholm de kommande 16 dagarna:
Tue, 31 January
+1°C
❄️
Snö
7 m/s
61 %
Wed, 01 February
0°C
❄️
Snö
4 m/s
81 %
Thu, 02 February
0°C
☁️
Brutna moln
5 m/s
68 %
Fri, 03 February
-1°C
☁️
Brutna moln
3 m/s
72 %
Sat, 04 February
-1°C
☁️
Brutna moln
5 m/s
69 %
Sun, 05 February
-2°C
❄️
Snö
4 m/s
68 %
Mon, 06 February
+1°C
⛅️
Enstaka moln
5 m/s
70 %
Tue, 07 February
-1°C
☁️
Brutna moln
4 m/s
73 %
Wed, 08 February
+1°C
☁️
Brutna moln
5 m/s
79 %
Thu, 09 February
0°C
❄️
Snö
6 m/s
64 %
Fri, 10 February
+2°C
❄️
Snö
5 m/s
80 %
Sat, 11 February
+4°C
☁️
Brutna moln
4 m/s
93 %
Sun, 12 February
+5°C
☁️
Brutna moln
6 m/s
80 %
Mon, 13 February
+5°C
☁️
Brutna moln
4 m/s
80 %
Tue, 14 February
+5°C
⛅️
Enstaka moln
5 m/s
75 %
Wed, 15 February
+7°C
☁️
Brutna moln
6 m/s
87 %
Monthly weather
Den varmaste månaden är July och den kallaste är January. Genomsnittstemperaturen i Stockholm under året:

Hur mycket kostar Stockholm?

Stockholm priser jämfört med Malmö:

Stockholm är i genomsnitt 53% dyrare än Malmö. Den största skillnaden är Barnomsorg (+171%) och Köpa bostad (+135%). Den minsta skillnaden är Samhällsservice (+11%) och Transport (+13%).

Några prisexempel (mot Malmö):

🛒
Mat
+19.03%
-
🍔
Måltid, billig restaurang
189 kr mot 157 kr
🍽
Middag för 2 personer, mellanprisrestaurang, tre rätter
1.257 kr mot 966 kr
🍟
McMeal på McDonalds
126 kr mot 141 kr
Cappuccino (standard)
64 kr mot 61 kr
🥤
Coca Cola/Pepsi Cola (33 cl flaska)
36 kr mot 24 kr
🚰
Vatten (33 cl flaska)
32 kr mot 26 kr
🥛
Mjölk (standard), (1 liter)
18 kr mot 20 kr
🍞
Limpa nybakat ljust bröd (500 g)
36 kr mot 37 kr
🥚
Ägg (standard) (12)
50 kr mot 48 kr
🧀
Lokalproducerad ost (1 kg)
134 kr mot 150 kr
🍗
Kycklingfilé (1 kg)
158 kr mot 159 kr
🍌
Bananer (1 kg)
37 kr mot 37 kr
🍷
Flaska vin (mellanpris)
155 kr mot 141 kr
🍺
Inhemskt öl (0,5 liter)
27 kr mot 27 kr
🚍
Transport
+12.61%
+
💧
Samhällsservice
+10.65%
+
Sport
+25.05%
+
👪
Barnomsorg
+170.69%
+
👗
Kläder
+22.67%
+
🛋
Hyra bostad
+52.72%
+
🏠
Köpa bostad
+135.30%
+
💵
Löner
+31.16%
+

Flygplatser i Stockholm och Malmö

Stockholm har 4 flygplatser och Malmö har 1 flygplats.

NYO
ARN
VST
BMA
MMX
Stockholm Skavsta flygplats (NYO) - 89 km
https://www.skavsta.se/

Kontinenter

Eller om du är väldigt flexibel - sök de billigaste biljetterna till en hel kontinent istället.