Gör din reseplanering enklare
1 Vuxen, Ekonomiklass
Välj datum

Info om sträckan

794 km
Avstånd

Vädret just nu

❄️
+1°C
Snö

Flygplatser

SDL
17km

När du bör resa

Jan
Billigaste månaden
Jul
Mest populära månaden

Vädret i Sundsvall

Väderförutsägelse för Sundsvall de kommande 16 dagarna:
Sat, 28 January
+1°C
❄️
Snö
6 m/s
78 %
Sun, 29 January
+1°C
❄️
Snö
5 m/s
82 %
Mon, 30 January
-1°C
❄️
Snö
9 m/s
87 %
Tue, 31 January
-1°C
☁️
Spridda moln
9 m/s
76 %
Wed, 01 February
-3°C
❄️
Snö
2 m/s
94 %
Thu, 02 February
-4°C
☁️
Spridda moln
2 m/s
87 %
Fri, 03 February
-4°C
☁️
Spridda moln
3 m/s
83 %
Sat, 04 February
-3°C
☁️
Brutna moln
4 m/s
80 %
Sun, 05 February
+2°C
❄️
Snö
4 m/s
92 %
Mon, 06 February
0°C
☀️
Klart
6 m/s
73 %
Tue, 07 February
-5°C
⛅️
Enstaka moln
4 m/s
79 %
Wed, 08 February
-3°C
☁️
Brutna moln
2 m/s
80 %
Thu, 09 February
+1°C
☁️
Brutna moln
2 m/s
88 %
Fri, 10 February
0°C
☁️
Spridda moln
4 m/s
67 %
Sat, 11 February
0°C
☀️
Klart
2 m/s
77 %
Sun, 12 February
-3°C
☁️
Brutna moln
2 m/s
81 %
Monthly weather
Den varmaste månaden är July och den kallaste är January. Genomsnittstemperaturen i Sundsvall under året:

Hur mycket kostar Sundsvall?

Sundsvall priser jämfört med Malmö:

Sundsvall är i genomsnitt 9% billigare än Malmö. Den största skillnaden är Köpa bostad (-44%) och Samhällsservice (-28%). Den minsta skillnaden är Transport (+1%) och Mat (+3%).

Några prisexempel (mot Malmö):

🛒
Mat
+2.67%
-
🍔
Måltid, billig restaurang
156 kr mot 156 kr
🍽
Middag för 2 personer, mellanprisrestaurang, tre rätter
1.206 kr mot 957 kr
🍟
McMeal på McDonalds
124 kr mot 140 kr
Cappuccino (standard)
48 kr mot 61 kr
🥤
Coca Cola/Pepsi Cola (33 cl flaska)
31 kr mot 24 kr
🚰
Vatten (33 cl flaska)
24 kr mot 26 kr
🥛
Mjölk (standard), (1 liter)
15 kr mot 20 kr
🍞
Limpa nybakat ljust bröd (500 g)
31 kr mot 37 kr
🥚
Ägg (standard) (12)
41 kr mot 48 kr
🧀
Lokalproducerad ost (1 kg)
132 kr mot 148 kr
🍗
Kycklingfilé (1 kg)
131 kr mot 157 kr
🍌
Bananer (1 kg)
30 kr mot 36 kr
🍷
Flaska vin (mellanpris)
123 kr mot 140 kr
🍺
Inhemskt öl (0,5 liter)
22 kr mot 26 kr
🚍
Transport
+0.69%
+
💧
Samhällsservice
-28.28%
+
Sport
-9.59%
+
👪
Barnomsorg
+8.97%
+
👗
Kläder
+4.03%
+
🛋
Hyra bostad
-21.10%
+
🏠
Köpa bostad
-43.60%
+
💵
Löner
+4.84%
+

Flygplatser i Sundsvall och Malmö

Sundsvall har 1 flygplats och Malmö har 1 flygplats.

SDL
MMX
Sundsvall Timrå flygplats (SDL) - 17 km
https://www.sdlairport.se/

Kontinenter

Eller om du är väldigt flexibel - sök de billigaste biljetterna till en hel kontinent istället.