Gör din reseplanering enklare
1 Vuxen, Ekonomiklass
Välj datum

Info om sträckan

8274 km
Avstånd

Flygpriser

4.936 kr – 7.612 kr
Prisintervall (Tur och retur)

Vädret just nu

⛅️
+28°C
Enstaka moln

Flygplatser

DMK
21km
BKK
28km

När du bör resa

Jan
Billigaste månaden
Dec
Mest populära månaden

Vädret i Bangkok

Väderförutsägelse för Bangkok de kommande 16 dagarna:
Tue, 31 January
+28°C
⛅️
Enstaka moln
2 m/s
32 %
Wed, 01 February
+33°C
☁️
Brutna moln
4 m/s
28 %
Thu, 02 February
+31°C
🌦
Regn
4 m/s
41 %
Fri, 03 February
+31°C
🌦
Regn
3 m/s
59 %
Sat, 04 February
+33°C
🌦
Regn
4 m/s
47 %
Sun, 05 February
+33°C
🌦
Regn
6 m/s
45 %
Mon, 06 February
+33°C
🌦
Regn
5 m/s
45 %
Tue, 07 February
+33°C
🌦
Regn
6 m/s
48 %
Wed, 08 February
+33°C
☁️
Spridda moln
6 m/s
46 %
Thu, 09 February
+34°C
☀️
Klart
6 m/s
43 %
Fri, 10 February
+31°C
🌦
Regn
5 m/s
53 %
Sat, 11 February
+30°C
🌦
Regn
5 m/s
47 %
Sun, 12 February
+31°C
☁️
Brutna moln
5 m/s
42 %
Mon, 13 February
+33°C
⛅️
Enstaka moln
3 m/s
34 %
Tue, 14 February
+34°C
☁️
Brutna moln
3 m/s
32 %
Wed, 15 February
+35°C
☁️
Brutna moln
4 m/s
29 %
Monthly weather
Den varmaste månaden är February och den kallaste är December. Genomsnittstemperaturen i Bangkok under året:

Hur mycket kostar Bangkok?

Bangkok priser jämfört med Stockholm:

Bangkok är i genomsnitt 33% billigare än Stockholm. Den största skillnaden är Barnomsorg (+97%) och Löner (-78%). Den minsta skillnaden är Transport (-20%) och Kläder (-34%).

Några prisexempel (mot Stockholm):

🛒
Mat
-68.59%
-
🍔
Måltid, billig restaurang
29 kr mot 189 kr
🍽
Middag för 2 personer, mellanprisrestaurang, tre rätter
359 kr mot 1.257 kr
🍟
McMeal på McDonalds
82 kr mot 126 kr
Cappuccino (standard)
29 kr mot 64 kr
🥤
Coca Cola/Pepsi Cola (33 cl flaska)
8 kr mot 36 kr
🚰
Vatten (33 cl flaska)
4 kr mot 32 kr
🥛
Mjölk (standard), (1 liter)
21 kr mot 18 kr
🍞
Limpa nybakat ljust bröd (500 g)
18 kr mot 36 kr
🥚
Ägg (standard) (12)
26 kr mot 50 kr
🧀
Lokalproducerad ost (1 kg)
255 kr mot 134 kr
🍗
Kycklingfilé (1 kg)
32 kr mot 158 kr
🍌
Bananer (1 kg)
20 kr mot 37 kr
🍷
Flaska vin (mellanpris)
283 kr mot 155 kr
🍺
Inhemskt öl (0,5 liter)
25 kr mot 27 kr
🚍
Transport
-20.01%
+
💧
Samhällsservice
-39.15%
+
Sport
-41.13%
+
👪
Barnomsorg
+96.59%
+
👗
Kläder
-33.83%
+
🛋
Hyra bostad
-51.05%
+
🏠
Köpa bostad
-59.16%
+
💵
Löner
-78.36%
+

Flygplatser i Bangkok och Stockholm

Bangkok har 2 flygplatser och Stockholm har 4 flygplatser.

DMK
BKK
NYO
ARN
VST
BMA
Don Mueang Intl. flygplats (DMK) - 21 km
https://www.donmueangairport.com/

Kontinenter

Eller om du är väldigt flexibel - sök de billigaste biljetterna till en hel kontinent istället.