Gör din reseplanering enklare
1 Vuxen, Ekonomiklass
Välj datum

Info om sträckan

555 km
Avstånd

Flygpriser

78 kr – 711 kr
Prisintervall (Tur och retur)

Vädret just nu

🌦
+2°C
Regn

Flygplatser

GDN
12km

När du bör resa

Feb
Billigaste månaden
Jul
Mest populära månaden

Vädret i Gdansk

Väderförutsägelse för Gdansk de kommande 16 dagarna:
Fri, 27 January
+2°C
🌦
Regn
8 m/s
69 %
Sat, 28 January
0°C
☁️
Brutna moln
6 m/s
63 %
Sun, 29 January
+3°C
☁️
Brutna moln
8 m/s
85 %
Mon, 30 January
+4°C
🌦
Regn
10 m/s
73 %
Tue, 31 January
+3°C
❄️
Snö
7 m/s
68 %
Wed, 01 February
+3°C
❄️
Snö
8 m/s
89 %
Thu, 02 February
+2°C
❄️
Snö
7 m/s
96 %
Fri, 03 February
+1°C
❄️
Snö
7 m/s
67 %
Sat, 04 February
0°C
⛅️
Enstaka moln
4 m/s
69 %
Sun, 05 February
+2°C
🌦
Regn
2 m/s
96 %
Mon, 06 February
+2°C
☁️
Brutna moln
4 m/s
92 %
Tue, 07 February
0°C
☁️
Brutna moln
3 m/s
54 %
Wed, 08 February
+1°C
☁️
Brutna moln
2 m/s
78 %
Thu, 09 February
+2°C
❄️
Snö
8 m/s
86 %
Fri, 10 February
0°C
❄️
Snö
8 m/s
60 %
Sat, 11 February
-2°C
☁️
Brutna moln
4 m/s
69 %
Monthly weather
Den varmaste månaden är July och den kallaste är January. Genomsnittstemperaturen i Gdansk under året:

Hur mycket kostar Gdansk?

Gdansk priser jämfört med Stockholm:

Gdansk är i genomsnitt 31% billigare än Stockholm. Den största skillnaden är Löner (-74%) och Köpa bostad (-62%). Den minsta skillnaden är Kläder (+5%) och Samhällsservice (+16%).

Några prisexempel (mot Stockholm):

🛒
Mat
-49.30%
-
🍔
Måltid, billig restaurang
97 kr mot 187 kr
🍽
Middag för 2 personer, mellanprisrestaurang, tre rätter
521 kr mot 1.245 kr
🍟
McMeal på McDonalds
83 kr mot 125 kr
Cappuccino (standard)
37 kr mot 64 kr
🥤
Coca Cola/Pepsi Cola (33 cl flaska)
16 kr mot 36 kr
🚰
Vatten (33 cl flaska)
12 kr mot 31 kr
🥛
Mjölk (standard), (1 liter)
10 kr mot 18 kr
🍞
Limpa nybakat ljust bröd (500 g)
15 kr mot 36 kr
🥚
Ägg (standard) (12)
36 kr mot 49 kr
🧀
Lokalproducerad ost (1 kg)
111 kr mot 133 kr
🍗
Kycklingfilé (1 kg)
64 kr mot 157 kr
🍌
Bananer (1 kg)
20 kr mot 36 kr
🍷
Flaska vin (mellanpris)
99 kr mot 154 kr
🍺
Inhemskt öl (0,5 liter)
13 kr mot 26 kr
🚍
Transport
-42.58%
+
💧
Samhällsservice
+15.55%
+
Sport
-53.07%
+
👪
Barnomsorg
+22.40%
+
👗
Kläder
+4.86%
+
🛋
Hyra bostad
-42.72%
+
🏠
Köpa bostad
-62.14%
+
💵
Löner
-73.87%
+

Flygplatser i Gdansk och Stockholm

Gdansk har 1 flygplats och Stockholm har 4 flygplatser.

GDN
NYO
ARN
VST
BMA
Gdansk - Lech Walesas flygplats (GDN) - 12 km
https://null/

Kontinenter

Eller om du är väldigt flexibel - sök de billigaste biljetterna till en hel kontinent istället.