Gör din reseplanering enklare
1 Vuxen, Ekonomiklass
Välj datum

Route details

3407 km
Avstånd

Flight Prices

2.066 kr – 3.399 kr
Prisintervall (Tur och retur)

Weather now

☀️
+21°C
Clear sky

Flygplatser

CAI
17km

When to travel

Nov
The cheapest month
Jul
The most popular month

Vädret i Kairo

Here is live 16-day forecast in Kairo:
Wed, 30 November
+21°C
☀️
Clear sky
3 m/s
45 %
Thu, 01 December
+22°C
☀️
Clear sky
4 m/s
37 %
Fri, 02 December
+21°C
☁️
Broken clouds
6 m/s
50 %
Sat, 03 December
+21°C
☁️
Broken clouds
7 m/s
52 %
Sun, 04 December
+21°C
☀️
Clear sky
6 m/s
53 %
Mon, 05 December
+19°C
☁️
Broken clouds
7 m/s
51 %
Tue, 06 December
+19°C
☁️
Broken clouds
5 m/s
51 %
Wed, 07 December
+18°C
☁️
Broken clouds
5 m/s
51 %
Thu, 08 December
+19°C
☁️
Broken clouds
5 m/s
55 %
Fri, 09 December
+18°C
☀️
Clear sky
5 m/s
56 %
Sat, 10 December
+18°C
☁️
Broken clouds
5 m/s
52 %
Sun, 11 December
+18°C
🌦
Rain
8 m/s
48 %
Mon, 12 December
+17°C
☁️
Broken clouds
8 m/s
49 %
Tue, 13 December
+18°C
☁️
Broken clouds
8 m/s
57 %
Wed, 14 December
+19°C
☀️
Clear sky
7 m/s
58 %
Thu, 15 December
+19°C
☀️
Clear sky
5 m/s
42 %
Monthly weather
Den varmaste månaden är August och den kallaste är January. Genomsnittstemperaturen i Kairo under året:

Hur mycket kostar Kairo?

Kairo priser jämfört med Stockholm:

Kairo är i genomsnitt 64% billigare än Stockholm. Den största skillnaden är Köpa bostad (-93%) och Löner (-92%). Den minsta skillnaden är Kläder (-20%) och Barnomsorg (-30%).

Några prisexempel (mot Stockholm):

🛒
Mat
-69.85%
-
🍔
Måltid, billig restaurang
58 kr mot 183 kr
🍽
Middag för 2 personer, mellanprisrestaurang, tre rätter
330 kr mot 1.217 kr
🍟
McMeal på McDonalds
70 kr mot 122 kr
Cappuccino (standard)
27 kr mot 62 kr
🥤
Coca Cola/Pepsi Cola (33 cl flaska)
4 kr mot 35 kr
🚰
Vatten (33 cl flaska)
3 kr mot 31 kr
🥛
Mjölk (standard), (1 liter)
12 kr mot 17 kr
🍞
Limpa nybakat ljust bröd (500 g)
9 kr mot 35 kr
🥚
Ägg (standard) (12)
15 kr mot 48 kr
🧀
Lokalproducerad ost (1 kg)
45 kr mot 130 kr
🍗
Kycklingfilé (1 kg)
59 kr mot 153 kr
🍌
Bananer (1 kg)
11 kr mot 35 kr
🍷
Flaska vin (mellanpris)
124 kr mot 151 kr
🍺
Inhemskt öl (0,5 liter)
23 kr mot 26 kr
🚍
Transport
-58.83%
+
💧
Samhällsservice
-64.66%
+
Sport
-60.43%
+
👪
Barnomsorg
-30.16%
+
👗
Kläder
-20.43%
+
🛋
Hyra bostad
-83.62%
+
🏠
Köpa bostad
-92.82%
+
💵
Löner
-92.31%
+

Flygplatser i Kairo och Stockholm

Kairo har 1 flygplats och Stockholm har 4 flygplatser.

CAI
NYO
ARN
VST
BMA
Kairos internationella flygplats (CAI) - 17 km
http://www.cairo-airport.com/

Kontinenter

Eller om du är väldigt flexibel - sök de billigaste biljetterna till en hel kontinent istället.