Dina resor
Organisera enkelt dina flighter med hjälp av flikar
Stockholm
Kroatien
När som
+ Ny flik
background

Flyg till Kroatien

från Stockholm
Priserna för flyg till Kroatien börjar vanligtvis på 374 kr för en tur- och returresa. Få mer information om rutten, flygplatserna och vädret nedan, eller starta din sökning genom att välja resedatum.
1 Vuxen, Ekonomiklass
Välj datum

Info om sträckan

1509 km
Avstånd

Flygpriser

374 kr – 1.750 kr
Prisintervall (Tur och retur)

Vädret just nu

🌦
+22°C
Split
🌦
+20°C
Zagreb
🌦
+21°C
Pula

Flygplatser

DBV
2km
OSI
14km
ZAG
11km

Lär dig mer om din resa från Stockholm till Kroatien

Kroatien har 8 populära städer du kan flyga till.

Information om flyg till Kroatien

Resa till Kroatien? Kroatien har 8 städer du kan flyga till.

Det billigaste alternativet är att flyga från Stockholm till Dubrovnik, med priser från 374 kr. Ett annat billigt alternativ vore att flyga till Split från Stockholm, med priser från 659 kr.

Ett annat möjligt alternativ vore att resa till Pula från Göteborg, med priser mellan 1.596 kr - 1.596 kr.

Best flight options to travel to Kroatien

Från:
Stockholm
Göteborg
Split
2h 45m659 kr
+22°C🌦
Pula
2h 40m1.179 kr
+21°C🌦
Dubrovnik
3h 5m374 kr
+20°C🌦
Den genomsnittliga flygtiden till Kroatien är 2h 50m om du flyger från Stockholm, den kortaste flygtiden till Pula är 2h 40m, och till Dubrovnik tar det 3h 5m. Avståndet till Kroatien är 1690 km km om du mäter från Stockholm, med Zagreb som närmsta stad och Dubrovnik längst bort.

Flygpriser till Kroatien

Från:
Stockholm
Göteborg
Split
659 kr1.750 kr
Pula
1.179 kr1.179 kr
Dubrovnik
374 kr1.254 kr

Detta är typiska flygpriser till Kroatien. Det betyder att majoriteten av våra användare har valt flyg inom detta intervall. Om du ser priser som är högre än 1.750 kr är det förmodligen en dyr flygning. För att hitta flyg till bästa pris rekommenderar vi att du letar i god tid och med hjälp av vår kalender för flexibla datum.

Om du flyger från Stockholm, så är det billigaste alternativet Dubrovnik, med priser från 374 kr, medan det dyrare alternativet är Pula, med priser från 1.179 kr.

Nyligen funna tur och retur-resor till Kroatien

Den billigaste tur och retur-resan vi nyligen hittat är till Dubrovnik från 1.120 kr, till Split från 1.699 kr och till Pula från 1.881 kr. Det dyraste alternativet är en tur och retur-resa till Zagreb för 1.900 kr.
All Cities
Split
Zagreb
Pula
Dubrovnik
03 jul (ons) - 08 jul (mån)03 jul (ons) + nätter
04:30
ARN
11h 35m
1 byte
16:05
SPU
15:55
SPU
4h 40m
1 byte
20:35
ARN
2.576 kr
Hittades för en timme sedan
30 maj (tor)30 maj (tor) + nätter
04:30
ARN
16h 20m
2 byten
20:50
SPU
13:15
SPU
4h 0m
1 byte
17:15
ARN
3.049 kr
Hittades för en timme sedan
28 sep (lör) - 05 okt (lör)28 sep (lör) + nätter
15:30
ARN
5h 10m
1 byte
20:40
SPU
09:00
SPU
2h 40m
Direkt
11:40
ARN
1.699 kr
Hittades för 2 timmar sedan
03 jun (mån) - 07 jun (fre)03 jun (mån) + nätter
18:00
ARN
16h 55m
2 byten
10:55
SPU
13:15
SPU
7h 20m
1 byte
20:35
ARN
2.644 kr
Hittades för 2 timmar sedan
14 jul (sön) - 21 jul (sön)14 jul (sön) + nätter
04:30
ARN
10h 40m
1 byte
15:10
SPU
18:25
SPU
13h 45m
1 byte
08:10
ARN
3.078 kr
Hittades för 2 timmar sedan
04 jun (tis) - 09 jul (tis)04 jun (tis) + nätter
16:50
ARN
4h 45m
1 byte
21:35
ZAG
04:20
ZAG
4h 45m
1 byte
09:05
ARN
2.867 kr
Hittades för 29 minuter sedan
28 sep (lör) - 02 okt (ons)28 sep (lör) + nätter
07:50
ARN
4h 55m
1 byte
12:45
ZAG
06:00
ZAG
2h 10m
Direkt
08:10
ARN
1.900 kr
Hittades för 2 timmar sedan
23 jul (tis) - 20 aug (tis)23 jul (tis) + nätter
04:30
ARN
4h 30m
1 byte
09:00
ZAG
16:45
ZAG
3h 50m
1 byte
20:35
ARN
2.194 kr
Hittades för 4 timmar sedan
31 jul (ons) - 07 aug (ons)31 jul (ons) + nätter
04:50
ARN
2h 40m
Direkt
07:30
PUY
08:20
PUY
2h 30m
Direkt
10:50
ARN
1.881 kr
Hittades för 5 timmar sedan
24 jul (ons) - 07 aug (ons)24 jul (ons) + nätter
04:50
ARN
2h 40m
Direkt
07:30
PUY
08:20
PUY
2h 30m
Direkt
10:50
ARN
2.235 kr
Hittades för 11 timmar sedan

Nyligen funna enkelresor till Kroatien

Den billigaste tur och retur-resan vi nyligen hittat är till Split från 659 kr, till Zagreb från 800 kr och till Pula från 1.353 kr. Det dyraste alternativet är en tur och retur-resa till Dubrovnik för 1.378 kr.
All Cities
Split
Zagreb
Pula
Dubrovnik
12 jul (fre)12 jul (fre) + nätter
18:00
ARN
19h 20m
2 byten
13:20
SPU
1.028 kr
Hittades för 2 timmar sedan
04 jul (tor)04 jul (tor) + nätter
13:55
ARN
2h 45m
Direkt
16:40
SPU
836 kr
Hittades för 8 timmar sedan
02 sep (mån)02 sep (mån) + nätter
09:00
ARN
4h 30m
1 byte
13:30
SPU
1.006 kr
Hittades för 13 timmar sedan
05 jul (fre)05 jul (fre) + nätter
18:00
ARN
19h 20m
2 byten
13:20
SPU
659 kr
Hittades för 14 timmar sedan
19 jun (ons)19 jun (ons) + nätter
05:30
ARN
2h 45m
Direkt
08:15
SPU
2.000 kr
Hittades för 14 timmar sedan
01 jul (mån)01 jul (mån) + nätter
15:30
ARN
5h 5m
1 byte
20:35
ZAG
1.237 kr
Hittades för 21 minuter sedan
06 jun (tor)06 jun (tor) + nätter
05:40
ARN
4h 25m
1 byte
10:05
ZAG
800 kr
Hittades för 2 timmar sedan
05 jun (ons)05 jun (ons) + nätter
05:40
ARN
4h 25m
1 byte
10:05
ZAG
1.151 kr
Hittades för 2 timmar sedan
12 jun (ons)12 jun (ons) + nätter
05:40
ARN
4h 25m
1 byte
10:05
ZAG
1.771 kr
Hittades för 17 timmar sedan
11 jun (tis)11 jun (tis) + nätter
15:30
ARN
5h 5m
1 byte
20:35
ZAG
1.671 kr
Hittades för 17 timmar sedan

Populära resmål

Flygplatser i Kroatien

Kroatien har 8 flygplatser.
Osijeks flygplats OSI
Franjo Tudmans flygplats ZAG
Pulas flygplats PUY
Rijekas flygplats RJK
Splits flygplats SPU
Zadars flygplats ZAD
Bracs flygplats BWK

Väder i Kroatien

Väder i olika städer i Kroatien just nu:
Split
🌦
+22°C
Regn
3 m/s
59 %
Zagreb
🌦
+20°C
Regn
1 m/s
56 %
Pula
🌦
+21°C
Regn
8 m/s
58 %
Dubrovnik
🌦
+20°C
Regn
2 m/s
68 %
Visa 4 dagars väderprognos

Väder per månad

Planerar ni en resa och vill veta hur vädret är i Kroatien?