Gör din reseplanering enklare
1 Vuxen, Ekonomiklass
Välj datum

Info om sträckan

2563 km
Avstånd

Flygpriser

915 kr – 1.125 kr
Prisintervall (Tur och retur)

Vädret just nu

☀️
+12°C
Klart

Flygplatser

VLC
9km

När du bör resa

Jan
Billigaste månaden
Jul
Mest populära månaden

Vädret i Valencia

Väderförutsägelse för Valencia de kommande 16 dagarna:
Tue, 31 January
+12°C
☀️
Klart
4 m/s
27 %
Wed, 01 February
+12°C
☀️
Klart
3 m/s
41 %
Thu, 02 February
+14°C
☀️
Klart
4 m/s
45 %
Fri, 03 February
+14°C
☀️
Klart
4 m/s
57 %
Sat, 04 February
+15°C
☀️
Klart
4 m/s
43 %
Sun, 05 February
+13°C
☀️
Klart
4 m/s
51 %
Mon, 06 February
+14°C
☀️
Klart
6 m/s
51 %
Tue, 07 February
+11°C
🌦
Regn
5 m/s
54 %
Wed, 08 February
+12°C
☀️
Klart
6 m/s
49 %
Thu, 09 February
+13°C
☁️
Brutna moln
4 m/s
49 %
Fri, 10 February
+13°C
☀️
Klart
4 m/s
58 %
Sat, 11 February
+11°C
☁️
Brutna moln
4 m/s
65 %
Sun, 12 February
+12°C
☁️
Brutna moln
3 m/s
59 %
Mon, 13 February
+12°C
☀️
Klart
4 m/s
54 %
Tue, 14 February
+12°C
☁️
Spridda moln
4 m/s
62 %
Wed, 15 February
+13°C
☁️
Brutna moln
4 m/s
61 %
Monthly weather
Den varmaste månaden är July och den kallaste är December. Genomsnittstemperaturen i Valencia under året:

Hur mycket kostar Valencia?

Valencia priser jämfört med Stockholm:

Valencia är i genomsnitt 16% billigare än Stockholm. Den största skillnaden är Barnomsorg (+137%) och Köpa bostad (-74%). Den minsta skillnaden är Kläder (-26%) och Samhällsservice (+29%).

Några prisexempel (mot Stockholm):

🛒
Mat
-33.47%
-
🍔
Måltid, billig restaurang
159 kr mot 189 kr
🍽
Middag för 2 personer, mellanprisrestaurang, tre rätter
603 kr mot 1.257 kr
🍟
McMeal på McDonalds
111 kr mot 126 kr
Cappuccino (standard)
28 kr mot 64 kr
🥤
Coca Cola/Pepsi Cola (33 cl flaska)
27 kr mot 36 kr
🚰
Vatten (33 cl flaska)
20 kr mot 32 kr
🥛
Mjölk (standard), (1 liter)
11 kr mot 18 kr
🍞
Limpa nybakat ljust bröd (500 g)
14 kr mot 36 kr
🥚
Ägg (standard) (12)
30 kr mot 50 kr
🧀
Lokalproducerad ost (1 kg)
155 kr mot 134 kr
🍗
Kycklingfilé (1 kg)
91 kr mot 158 kr
🍌
Bananer (1 kg)
23 kr mot 37 kr
🍷
Flaska vin (mellanpris)
64 kr mot 155 kr
🍺
Inhemskt öl (0,5 liter)
16 kr mot 27 kr
🚍
Transport
-33.21%
+
💧
Samhällsservice
+28.66%
+
Sport
-46.27%
+
👪
Barnomsorg
+137.21%
+
👗
Kläder
-25.73%
+
🛋
Hyra bostad
-47.24%
+
🏠
Köpa bostad
-74.47%
+
💵
Löner
-53.25%
+

Flygplatser i Valencia och Stockholm

Valencia har 1 flygplats och Stockholm har 4 flygplatser.

VLC
NYO
ARN
VST
BMA
Valencias flygplats (VLC) - 9 km
https://null/

Kontinenter

Eller om du är väldigt flexibel - sök de billigaste biljetterna till en hel kontinent istället.