Dina resor
Organisera enkelt dina flighter med hjälp av flikar
Stockholm
–
Kota Kinabalu
När som
Duplicera
+ Ny flik
background

Smartare reseplanering

Väder i Kota Kinabalu

Ta reda på hur vädret är i Kota Kinabalu idag och om det är en bra idé att resa snart (baserat på en 16 dagars prognos).
Ta reda på flygpriser till Kota Kinabalu på Avionero:
Datum, flexibilitet, antal dagar

Väder i Kota Kinabalu idag

OK väder
Hett
🌧️
Regnig
Temperatur, vind och luftfuktighet just nu:
🌦
+29°C
Temperatur nu
+25°C
Min.
+32°C
Max.
4 m/s
Vind nu
0 m/s
Min.
8 m/s
Max.
82%
Luftfuktigheten nu
56%
Min.
100%
Max.

Väderprognos för Kota Kinabalu de kommande 16 dagarna:

Väderprognos för Kota Kinabalu:
Idag, 23 oktober
🌦
+29°C
Regn
4 m/s
82 %
lör, 24 oktober
🌦
+31°C
Regn
4 m/s
69 %
sön, 25 oktober
🌦
+26°C
Regn
6 m/s
85 %
mån, 26 oktober
🌦
+29°C
Regn
3 m/s
68 %
tis, 27 oktober
🌦
+28°C
Regn
3 m/s
75 %
ons, 28 oktober
🌦
+28°C
Regn
2 m/s
74 %
tor, 29 oktober
🌦
+28°C
Regn
3 m/s
76 %
fre, 30 oktober
🌦
+28°C
Regn
2 m/s
71 %
lör, 31 oktober
🌦
+28°C
Regn
3 m/s
71 %
sön, 01 november
🌦
+29°C
Regn
3 m/s
68 %
mån, 02 november
🌦
+29°C
Regn
3 m/s
69 %
tis, 03 november
🌦
+29°C
Regn
3 m/s
72 %
ons, 04 november
🌦
+28°C
Regn
4 m/s
72 %
tor, 05 november
🌦
+28°C
Regn
2 m/s
77 %
fre, 06 november
🌦
+28°C
Regn
3 m/s
74 %
lör, 07 november
🌦
+29°C
Regn
3 m/s
68 %

Vädret per månad i Kota Kinabalu

Väder per månad. Klicka på en månad för att se fullständig väderinformation.
Den genomsnittliga temperaturen över hela året är +31°C, med den lägsta temperaturen +30°C i januari and högsta i april med +31°C.

Andra städer i Malaysia

Kolla vädret i andra städer i Malaysia.

Väder i Kota Kinabalu olika månader