Gör din reseplanering enklare
1 Vuxen, Ekonomiklass
Välj datum

Info om sträckan

6903 km
Avstånd

Vädret just nu

☀️
+27°C
Klart

Flygplatser

NBO
12km
WIL
3km

När du bör resa

Apr
Billigaste månaden
Jun
Mest populära månaden

Vädret i Nairobi

Väderförutsägelse för Nairobi de kommande 16 dagarna:
Sat, 28 January
+27°C
☀️
Klart
7 m/s
21 %
Sun, 29 January
+26°C
☀️
Klart
7 m/s
27 %
Mon, 30 January
+26°C
☀️
Klart
7 m/s
26 %
Tue, 31 January
+27°C
☀️
Klart
6 m/s
28 %
Wed, 01 February
+27°C
☀️
Klart
5 m/s
30 %
Thu, 02 February
+27°C
🌦
Regn
7 m/s
34 %
Fri, 03 February
+28°C
🌦
Regn
7 m/s
22 %
Sat, 04 February
+28°C
☀️
Klart
7 m/s
22 %
Sun, 05 February
+29°C
🌦
Regn
7 m/s
22 %
Mon, 06 February
+23°C
🌦
Regn
2 m/s
51 %
Tue, 07 February
+25°C
🌦
Regn
2 m/s
45 %
Wed, 08 February
+26°C
🌦
Regn
7 m/s
38 %
Thu, 09 February
+26°C
🌦
Regn
5 m/s
40 %
Fri, 10 February
+26°C
🌦
Regn
5 m/s
38 %
Sat, 11 February
+26°C
☁️
Brutna moln
7 m/s
33 %
Sun, 12 February
+27°C
☀️
Klart
7 m/s
17 %
Monthly weather
Den varmaste månaden är February och den kallaste är July. Genomsnittstemperaturen i Nairobi under året:

Hur mycket kostar Nairobi?

Nairobi priser jämfört med Linköping:

Nairobi är i genomsnitt 44% dyrare än Linköping. Den största skillnaden är Barnomsorg (+840%) och Löner (-87%). Den minsta skillnaden är Samhällsservice (-40%) och Sport (-41%).

Några prisexempel (mot Linköping):

🛒
Mat
-58.36%
-
🍔
Måltid, billig restaurang
61 kr mot 156 kr
🍽
Middag för 2 personer, mellanprisrestaurang, tre rätter
428 kr mot 1.051 kr
🍟
McMeal på McDonalds
76 kr mot 125 kr
Cappuccino (standard)
34 kr mot 51 kr
🥤
Coca Cola/Pepsi Cola (33 cl flaska)
6 kr mot 34 kr
🚰
Vatten (33 cl flaska)
6 kr mot 26 kr
🥛
Mjölk (standard), (1 liter)
12 kr mot 19 kr
🍞
Limpa nybakat ljust bröd (500 g)
6 kr mot 32 kr
🥚
Ägg (standard) (12)
19 kr mot 43 kr
🧀
Lokalproducerad ost (1 kg)
131 kr mot 151 kr
🍗
Kycklingfilé (1 kg)
79 kr mot 129 kr
🍌
Bananer (1 kg)
12 kr mot 38 kr
🍷
Flaska vin (mellanpris)
122 kr mot 148 kr
🍺
Inhemskt öl (0,5 liter)
26 kr mot 33 kr
🚍
Transport
-43.10%
+
💧
Samhällsservice
-39.73%
+
Sport
-40.76%
+
👪
Barnomsorg
+840.14%
+
👗
Kläder
-62.51%
+
🛋
Hyra bostad
-53.35%
+
🏠
Köpa bostad
-57.04%
+
💵
Löner
-87.11%
+

Flygplatser i Nairobi och Linköping

Nairobi har 2 flygplatser och Linköping har 1 flygplats.

NBO
WIL
LPI
Jomo Kenyattas internationella flygplats (NBO) - 12 km
https://null/

Kontinenter

Eller om du är väldigt flexibel - sök de billigaste biljetterna till en hel kontinent istället.