Gör din reseplanering enklare
1 Vuxen, Ekonomiklass
Välj datum

Info om sträckan

1545 km
Avstånd

Flygpriser

784 kr – 4.265 kr
Prisintervall (Tur och retur)

Vädret just nu

☁️
+10°C
Brutna moln

Flygplatser

LBG
14km
PAR
13km
ORY
15km

När du bör resa

Feb
Billigaste månaden
Jun
Mest populära månaden

Vädret i Paris

Väderförutsägelse för Paris de kommande 16 dagarna:
Wed, 01 February
+10°C
☁️
Brutna moln
5 m/s
61 %
Thu, 02 February
+10°C
☀️
Klart
4 m/s
68 %
Fri, 03 February
+11°C
☁️
Brutna moln
4 m/s
62 %
Sat, 04 February
+11°C
⛅️
Enstaka moln
2 m/s
72 %
Sun, 05 February
+8°C
☁️
Brutna moln
6 m/s
69 %
Mon, 06 February
+6°C
☁️
Brutna moln
6 m/s
62 %
Tue, 07 February
+1°C
☀️
Klart
6 m/s
38 %
Wed, 08 February
-1°C
☁️
Brutna moln
4 m/s
44 %
Thu, 09 February
+1°C
☁️
Spridda moln
4 m/s
51 %
Fri, 10 February
+1°C
☁️
Spridda moln
4 m/s
53 %
Sat, 11 February
+1°C
☀️
Klart
3 m/s
51 %
Sun, 12 February
+1°C
☀️
Klart
4 m/s
50 %
Mon, 13 February
0°C
❄️
Snö
2 m/s
49 %
Tue, 14 February
-1°C
❄️
Snö
6 m/s
55 %
Wed, 15 February
+1°C
☁️
Brutna moln
6 m/s
53 %
Thu, 16 February
+3°C
⛅️
Enstaka moln
2 m/s
47 %
Monthly weather
Den varmaste månaden är July och den kallaste är January. Genomsnittstemperaturen i Paris under året:

Hur mycket kostar Paris?

Paris priser jämfört med Stockholm:

Paris är i genomsnitt 45% dyrare än Stockholm. Den största skillnaden är Barnomsorg (+308%) och Köpa bostad (+60%). Den minsta skillnaden är Kläder (+1%) och Löner (-1%).

Några prisexempel (mot Stockholm):

🛒
Mat
+6.79%
-
🍔
Måltid, billig restaurang
238 kr mot 189 kr
🍽
Middag för 2 personer, mellanprisrestaurang, tre rätter
951 kr mot 1.262 kr
🍟
McMeal på McDonalds
143 kr mot 126 kr
Cappuccino (standard)
59 kr mot 65 kr
🥤
Coca Cola/Pepsi Cola (33 cl flaska)
48 kr mot 36 kr
🚰
Vatten (33 cl flaska)
34 kr mot 32 kr
🥛
Mjölk (standard), (1 liter)
17 kr mot 18 kr
🍞
Limpa nybakat ljust bröd (500 g)
28 kr mot 37 kr
🥚
Ägg (standard) (12)
60 kr mot 50 kr
🧀
Lokalproducerad ost (1 kg)
263 kr mot 135 kr
🍗
Kycklingfilé (1 kg)
200 kr mot 159 kr
🍌
Bananer (1 kg)
31 kr mot 37 kr
🍷
Flaska vin (mellanpris)
119 kr mot 156 kr
🍺
Inhemskt öl (0,5 liter)
28 kr mot 27 kr
🚍
Transport
-9.56%
+
💧
Samhällsservice
+52.96%
+
Sport
-26.39%
+
👪
Barnomsorg
+307.68%
+
👗
Kläder
+1.02%
+
🛋
Hyra bostad
+12.64%
+
🏠
Köpa bostad
+59.80%
+
💵
Löner
-1.39%
+

Flygplatser i Paris och Stockholm

Paris har 7 flygplatser och Stockholm har 4 flygplatser.

LBG
PAR
ORY
XCR
BVA
CDG
XPG
NYO
ARN
VST
BMA
Paris-Le Bourget Airport (LBG) - 14 km
https://null/

Kontinenter

Eller om du är väldigt flexibel - sök de billigaste biljetterna till en hel kontinent istället.