Gör din reseplanering enklare
1 Vuxen, Ekonomiklass
Välj datum

Info om sträckan

431 km
Avstånd

Vädret just nu

☁️
+3°C
Brutna moln

Flygplatser

CPH
8km
RKE
29km

När du bör resa

Dec
Billigaste månaden
Nov
Mest populära månaden

Vädret i Köpenhamn

Väderförutsägelse för Köpenhamn de kommande 16 dagarna:
Sat, 03 December
+3°C
☁️
Brutna moln
8 m/s
76 %
Sun, 04 December
+3°C
❄️
Snö
8 m/s
82 %
Mon, 05 December
+3°C
🌦
Regn
8 m/s
91 %
Tue, 06 December
+3°C
❄️
Snö
5 m/s
78 %
Wed, 07 December
+2°C
❄️
Snö
5 m/s
74 %
Thu, 08 December
+2°C
❄️
Snö
6 m/s
88 %
Fri, 09 December
+3°C
❄️
Snö
7 m/s
81 %
Sat, 10 December
+4°C
☁️
Brutna moln
6 m/s
74 %
Sun, 11 December
+3°C
❄️
Snö
10 m/s
86 %
Mon, 12 December
+1°C
❄️
Snö
9 m/s
95 %
Tue, 13 December
+1°C
☁️
Brutna moln
9 m/s
83 %
Wed, 14 December
+1°C
☁️
Brutna moln
5 m/s
88 %
Thu, 15 December
+2°C
❄️
Snö
5 m/s
94 %
Fri, 16 December
-2°C
☁️
Brutna moln
5 m/s
76 %
Sat, 17 December
0°C
☁️
Brutna moln
3 m/s
74 %
Sun, 18 December
+2°C
⛅️
Enstaka moln
6 m/s
82 %
Monthly weather
Den varmaste månaden är July och den kallaste är January. Genomsnittstemperaturen i Köpenhamn under året:

Hur mycket kostar Köpenhamn?

Köpenhamn priser jämfört med Örebro:

Köpenhamn är i genomsnitt 81% dyrare än Örebro. Den största skillnaden är Barnomsorg (+211%) och Köpa bostad (+127%). Den minsta skillnaden är Löner (+21%) och Kläder (+30%).

Några prisexempel (mot Örebro):

🛒
Mat
+67.21%
-
🍔
Måltid, billig restaurang
267 kr mot 151 kr
🍽
Middag för 2 personer, mellanprisrestaurang, tre rätter
1.437 kr mot 905 kr
🍟
McMeal på McDonalds
164 kr mot 121 kr
Cappuccino (standard)
80 kr mot 54 kr
🥤
Coca Cola/Pepsi Cola (33 cl flaska)
51 kr mot 23 kr
🚰
Vatten (33 cl flaska)
41 kr mot 25 kr
🥛
Mjölk (standard), (1 liter)
20 kr mot 16 kr
🍞
Limpa nybakat ljust bröd (500 g)
44 kr mot 39 kr
🥚
Ägg (standard) (12)
56 kr mot 47 kr
🧀
Lokalproducerad ost (1 kg)
195 kr mot 160 kr
🍗
Kycklingfilé (1 kg)
133 kr mot 116 kr
🍌
Bananer (1 kg)
39 kr mot 30 kr
🍷
Flaska vin (mellanpris)
123 kr mot 121 kr
🍺
Inhemskt öl (0,5 liter)
24 kr mot 30 kr
🚍
Transport
+35.34%
+
💧
Samhällsservice
+58.93%
+
Sport
+63.29%
+
👪
Barnomsorg
+211.25%
+
👗
Kläder
+30.25%
+
🛋
Hyra bostad
+118.61%
+
🏠
Köpa bostad
+127.27%
+
💵
Löner
+20.69%
+

Flygplatser i Köpenhamn och Örebro

Köpenhamn har 2 flygplatser och Örebro har 1 flygplats.

CPH
RKE
ORB
Köpenhamns flygplats (CPH) - 8 km
https://cph.dk/

Kontinenter

Eller om du är väldigt flexibel - sök de billigaste biljetterna till en hel kontinent istället.