Gör din reseplanering enklare
1 Vuxen, Ekonomiklass
Välj datum

Info om sträckan

2216 km
Avstånd

Flygpriser

3.434 kr – 8.294 kr
Prisintervall (Tur och retur)

Vädret just nu

☁️
+4°C
Brutna moln

Flygplatser

GOT
20km

När du bör resa

Feb
Billigaste månaden
Aug
Mest populära månaden

Vädret i Göteborg

Väderförutsägelse för Göteborg de kommande 16 dagarna:
Fri, 02 December
+4°C
☁️
Brutna moln
5 m/s
76 %
Sat, 03 December
+1°C
⛅️
Enstaka moln
5 m/s
72 %
Sun, 04 December
+1°C
☁️
Brutna moln
6 m/s
77 %
Mon, 05 December
+1°C
☁️
Brutna moln
4 m/s
77 %
Tue, 06 December
+1°C
☁️
Brutna moln
2 m/s
87 %
Wed, 07 December
0°C
⛅️
Enstaka moln
4 m/s
70 %
Thu, 08 December
-2°C
☁️
Spridda moln
4 m/s
66 %
Fri, 09 December
-3°C
☀️
Klart
7 m/s
51 %
Sat, 10 December
-4°C
⛅️
Enstaka moln
3 m/s
64 %
Sun, 11 December
0°C
☁️
Brutna moln
4 m/s
64 %
Mon, 12 December
-1°C
❄️
Snö
4 m/s
64 %
Tue, 13 December
-2°C
❄️
Snö
8 m/s
94 %
Wed, 14 December
-2°C
❄️
Snö
7 m/s
79 %
Thu, 15 December
-5°C
☁️
Brutna moln
7 m/s
77 %
Fri, 16 December
-8°C
☁️
Brutna moln
7 m/s
81 %
Sat, 17 December
-7°C
☁️
Spridda moln
4 m/s
80 %
Monthly weather
Den varmaste månaden är July och den kallaste är January. Genomsnittstemperaturen i Göteborg under året:

Hur mycket kostar Göteborg?

Göteborg priser jämfört med Istanbul:

Göteborg är i genomsnitt 260% dyrare än Istanbul. Den största skillnaden är Löner (+708%) och Köpa bostad (+456%). Den minsta skillnaden är Barnomsorg (-42%) och Samhällsservice (+97%).

Några prisexempel (mot Istanbul):

🛒
Mat
+358.17%
-
🍔
Måltid, billig restaurang
158 kr mot 52 kr
🍽
Middag för 2 personer, mellanprisrestaurang, tre rätter
1.207 kr mot 266 kr
🍟
McMeal på McDonalds
131 kr mot 44 kr
Cappuccino (standard)
57 kr mot 21 kr
🥤
Coca Cola/Pepsi Cola (33 cl flaska)
35 kr mot 8 kr
🚰
Vatten (33 cl flaska)
29 kr mot 3 kr
🥛
Mjölk (standard), (1 liter)
17 kr mot 9 kr
🍞
Limpa nybakat ljust bröd (500 g)
35 kr mot 4 kr
🥚
Ägg (standard) (12)
45 kr mot 22 kr
🧀
Lokalproducerad ost (1 kg)
132 kr mot 75 kr
🍗
Kycklingfilé (1 kg)
125 kr mot 41 kr
🍌
Bananer (1 kg)
34 kr mot 22 kr
🍷
Flaska vin (mellanpris)
149 kr mot 96 kr
🍺
Inhemskt öl (0,5 liter)
29 kr mot 22 kr
🚍
Transport
+224.25%
+
💧
Samhällsservice
+96.95%
+
Sport
+161.59%
+
👪
Barnomsorg
-41.95%
+
👗
Kläder
+118.65%
+
🛋
Hyra bostad
+256.73%
+
🏠
Köpa bostad
+456.03%
+
💵
Löner
+708.41%
+

Flygplatser i Göteborg och Istanbul

Göteborg har 1 flygplats och Istanbul har 3 flygplatser.

GOT
IST
SAW
ISL
Göteborg - Landvetter flygplats (GOT) - 20 km
https://www.swedavia.se/landvetter/

Kontinenter

Eller om du är väldigt flexibel - sök de billigaste biljetterna till en hel kontinent istället.