Gör din reseplanering enklare
1 Vuxen, Ekonomiklass
Välj datum

Info om sträckan

386 km
Avstånd

Vädret just nu

❄️
+3°C
Snö

Flygplatser

GDN
12km

När du bör resa

Nov
Billigaste månaden
Jul
Mest populära månaden

Vädret i Gdansk

Väderförutsägelse för Gdansk de kommande 16 dagarna:
Tue, 31 January
+3°C
❄️
Snö
12 m/s
74 %
Wed, 01 February
+4°C
🌦
Regn
12 m/s
84 %
Thu, 02 February
+3°C
❄️
Snö
10 m/s
84 %
Fri, 03 February
+1°C
❄️
Snö
9 m/s
77 %
Sat, 04 February
+1°C
❄️
Snö
9 m/s
77 %
Sun, 05 February
+1°C
❄️
Snö
9 m/s
72 %
Mon, 06 February
+1°C
❄️
Snö
5 m/s
71 %
Tue, 07 February
-3°C
⛅️
Enstaka moln
3 m/s
74 %
Wed, 08 February
-5°C
☁️
Spridda moln
2 m/s
82 %
Thu, 09 February
-4°C
⛅️
Enstaka moln
4 m/s
80 %
Fri, 10 February
0°C
☁️
Brutna moln
5 m/s
84 %
Sat, 11 February
+3°C
☁️
Brutna moln
7 m/s
74 %
Sun, 12 February
+4°C
☁️
Brutna moln
8 m/s
65 %
Mon, 13 February
+4°C
☀️
Klart
7 m/s
74 %
Tue, 14 February
+5°C
☁️
Brutna moln
7 m/s
85 %
Wed, 15 February
+5°C
☁️
Brutna moln
9 m/s
87 %
Monthly weather
Den varmaste månaden är July och den kallaste är January. Genomsnittstemperaturen i Gdansk under året:

Hur mycket kostar Gdansk?

Gdansk priser jämfört med Malmö:

Gdansk är i genomsnitt 1% billigare än Malmö. Den största skillnaden är Barnomsorg (+120%) och Löner (-66%). Den minsta skillnaden är Köpa bostad (-11%) och Hyra bostad (-13%).

Några prisexempel (mot Malmö):

🛒
Mat
-41.08%
-
🍔
Måltid, billig restaurang
98 kr mot 157 kr
🍽
Middag för 2 personer, mellanprisrestaurang, tre rätter
526 kr mot 966 kr
🍟
McMeal på McDonalds
84 kr mot 141 kr
Cappuccino (standard)
37 kr mot 61 kr
🥤
Coca Cola/Pepsi Cola (33 cl flaska)
17 kr mot 24 kr
🚰
Vatten (33 cl flaska)
12 kr mot 26 kr
🥛
Mjölk (standard), (1 liter)
10 kr mot 20 kr
🍞
Limpa nybakat ljust bröd (500 g)
15 kr mot 37 kr
🥚
Ägg (standard) (12)
36 kr mot 48 kr
🧀
Lokalproducerad ost (1 kg)
112 kr mot 150 kr
🍗
Kycklingfilé (1 kg)
65 kr mot 159 kr
🍌
Bananer (1 kg)
20 kr mot 37 kr
🍷
Flaska vin (mellanpris)
100 kr mot 141 kr
🍺
Inhemskt öl (0,5 liter)
14 kr mot 27 kr
🚍
Transport
-41.07%
+
💧
Samhällsservice
+55.14%
+
Sport
-37.84%
+
👪
Barnomsorg
+120.22%
+
👗
Kläder
+29.02%
+
🛋
Hyra bostad
-13.27%
+
🏠
Köpa bostad
-11.05%
+
💵
Löner
-65.73%
+

Flygplatser i Gdansk och Malmö

Gdansk har 1 flygplats och Malmö har 1 flygplats.

GDN
MMX
Gdansk - Lech Walesas flygplats (GDN) - 12 km
https://null/

Kontinenter

Eller om du är väldigt flexibel - sök de billigaste biljetterna till en hel kontinent istället.