Gör din reseplanering enklare
1 Vuxen, Ekonomiklass
Välj datum

Info om sträckan

1107 km
Avstånd

Vädret just nu

☁️
-3°C
Brutna moln

Flygplatser

SFT
15km

När du bör resa

Mar
Billigaste månaden
Dec
Mest populära månaden

Vädret i Skellefteå

Väderförutsägelse för Skellefteå de kommande 16 dagarna:
Fri, 27 January
-3°C
☁️
Brutna moln
5 m/s
83 %
Sat, 28 January
+1°C
❄️
Snö
8 m/s
77 %
Sun, 29 January
0°C
❄️
Snö
7 m/s
82 %
Mon, 30 January
-2°C
❄️
Snö
7 m/s
96 %
Tue, 31 January
-6°C
☀️
Klart
4 m/s
81 %
Wed, 01 February
-13°C
☁️
Brutna moln
2 m/s
93 %
Thu, 02 February
-11°C
❄️
Snö
5 m/s
87 %
Fri, 03 February
-13°C
☁️
Brutna moln
5 m/s
96 %
Sat, 04 February
+2°C
❄️
Snö
7 m/s
83 %
Sun, 05 February
+2°C
☁️
Brutna moln
7 m/s
65 %
Mon, 06 February
-2°C
☁️
Brutna moln
4 m/s
82 %
Tue, 07 February
-1°C
☁️
Brutna moln
5 m/s
80 %
Wed, 08 February
+2°C
☁️
Spridda moln
8 m/s
74 %
Thu, 09 February
-6°C
☀️
Klart
4 m/s
76 %
Fri, 10 February
-1°C
❄️
Snö
4 m/s
82 %
Sat, 11 February
+2°C
☁️
Brutna moln
5 m/s
75 %

Hur mycket kostar Skellefteå?

Skellefteå priser jämfört med Malmö:

Skellefteå är i genomsnitt 1% billigare än Malmö. Den största skillnaden är Samhällsservice (+37%) och Hyra bostad (-35%). Den minsta skillnaden är Köpa bostad (-1%) och Löner (+1%).

Några prisexempel (mot Malmö):

🛒
Mat
+7.51%
-
🍔
Måltid, billig restaurang
152 kr mot 156 kr
🍽
Middag för 2 personer, mellanprisrestaurang, tre rätter
785 kr mot 957 kr
🍟
McMeal på McDonalds
125 kr mot 140 kr
Cappuccino (standard)
62 kr mot 61 kr
🥤
Coca Cola/Pepsi Cola (33 cl flaska)
37 kr mot 24 kr
🚰
Vatten (33 cl flaska)
32 kr mot 26 kr
🥛
Mjölk (standard), (1 liter)
20 kr mot 20 kr
🍞
Limpa nybakat ljust bröd (500 g)
36 kr mot 37 kr
🥚
Ägg (standard) (12)
54 kr mot 48 kr
🧀
Lokalproducerad ost (1 kg)
142 kr mot 148 kr
🍗
Kycklingfilé (1 kg)
142 kr mot 157 kr
🍌
Bananer (1 kg)
41 kr mot 36 kr
🍷
Flaska vin (mellanpris)
139 kr mot 140 kr
🍺
Inhemskt öl (0,5 liter)
23 kr mot 26 kr
🚍
Transport
-12.91%
+
💧
Samhällsservice
+37.19%
+
Sport
-7.46%
+
👪
Barnomsorg
+11.61%
+
👗
Kläder
-13.24%
+
🛋
Hyra bostad
-35.32%
+
🏠
Köpa bostad
-0.54%
+
💵
Löner
+0.87%
+

Flygplatser i Skellefteå och Malmö

Skellefteå har 1 flygplats och Malmö har 1 flygplats.

SFT
MMX
Skellefteå flygplats (SFT) - 15 km
https://www.skellefteaairport.se/

Kontinenter

Eller om du är väldigt flexibel - sök de billigaste biljetterna till en hel kontinent istället.