Dina resor
Organisera enkelt dina flighter med hjälp av flikar
Stockholm
Sverige
När som
+ Ny flik
background

Flyg till Sverige

från Stockholm
Priserna för flyg till Sverige börjar vanligtvis på 243 kr för en tur- och returresa. Få mer information om rutten, flygplatserna och vädret nedan, eller starta din sökning genom att välja resedatum.
1 Vuxen, Ekonomiklass
Välj datum

Info om sträckan

189 km
Avstånd

Flygpriser

243 kr – 2.985 kr
Prisintervall (Tur och retur)

Vädret just nu

☁️
+12°C
Stockholm
🌦
+10°C
Göteborg
☁️
+8°C
Visby

Flygplatser

BLE
7km
OSD
7km
GEV
7km

Lär dig mer om din resa från Stockholm till Sverige

Sverige har 32 populära städer du kan flyga till.

Information om flyg till Sverige

Resa till Sverige? Sverige har 32 städer du kan flyga till.

Det billigaste alternativet är att flyga från Stockholm till Göteborg, med priser från 243 kr. Ett annat billigt alternativ vore att flyga till Visby från Stockholm, med priser från 487 kr.

Ett annat möjligt alternativ vore att resa till Stockholm från Luleå, med priser mellan 209 kr - 2.596 kr. Eller resa från Umeå till Stockholm för 357 kr - 2.734 kr.

Best flight options to travel to Sverige

Från:
Stockholm
Göteborg
Luleå
Ängelholm
Malmö
Visby
Umeå
Göteborg
1h 0m243 kr
+10°C🌦
Visby
40m487 kr
+8°C☁️
Kalmar
55m1.701 kr
+14°C☁️
Ängelholm
1h 5m1.052 kr
+12°C🌦
Luleå
1h 15m779 kr
+3°C🌦
Den genomsnittliga flygtiden till Sverige är 59m om du flyger från Stockholm, den kortaste flygtiden till Visby är 40m, och till Luleå tar det 1h 15m. Avståndet till Sverige är 445 km km om du mäter från Stockholm, med Visby som närmsta stad och Luleå längst bort.

Flygpriser till Sverige

Från:
Stockholm
Göteborg
Luleå
Ängelholm
Malmö
Visby
Umeå
Göteborg
243 kr2.985 kr
Visby
487 kr1.129 kr
Kalmar
1.701 kr1.701 kr
Ängelholm
1.052 kr1.372 kr
Luleå
779 kr779 kr

Detta är typiska flygpriser till Sverige. Det betyder att majoriteten av våra användare har valt flyg inom detta intervall. Om du ser priser som är högre än 3.600 kr är det förmodligen en dyr flygning. För att hitta flyg till bästa pris rekommenderar vi att du letar i god tid och med hjälp av vår kalender för flexibla datum.

Om du flyger från Stockholm, så är det billigaste alternativet Göteborg, med priser från 243 kr, medan det dyrare alternativet är Kalmar, med priser från 1.701 kr.

Nyligen funna tur och retur-resor till Sverige

Den billigaste tur och retur-resan vi nyligen hittat är till Luleå från 938 kr, till Göteborg från 977 kr och till Visby från 1.034 kr. Det dyraste alternativet är en tur och retur-resa till Halmstad för 1.878 kr.
All Cities
Göteborg
Visby
Halmstad
Kalmar
Ängelholm
Luleå
Umeå
Malmö
Östersund
16 aug (fre) - 20 aug (tis)16 aug (fre) + nätter
12:25
BMA
1h 5m
Direkt
13:30
GOT
17:25
GOT
1h 0m
Direkt
18:25
ARN
977 kr
Hittades för 37 minuter sedan
13 jun (tor) - 16 jun (sön)13 jun (tor) + nätter
18:55
BMA
1h 5m
Direkt
20:00
GOT
09:45
GOT
1h 5m
Direkt
10:50
BMA
1.125 kr
Hittades för en timme sedan
05 jul (fre) - 12 jul (fre)05 jul (fre) + nätter
11:00
BMA
1h 5m
Direkt
12:05
GOT
04:00
GOT
1h 5m
Direkt
05:05
ARN
1.102 kr
Hittades för en timme sedan
09 maj (tor) - 12 maj (sön)09 maj (tor) + nätter
20:10
ARN
1h 0m
Direkt
21:10
GOT
19:50
GOT
55m
Direkt
20:45
ARN
1.168 kr
Hittades för en timme sedan
15 apr (mån) - 15 apr (mån)15 apr (mån) + nätter
05:50
ARN
4h 40m
1 byte
10:30
GOT
17:00
GOT
1h 0m
Direkt
18:00
ARN
1.661 kr
Hittades för 2 timmar sedan
22 jul (mån) - 26 jul (fre)22 jul (mån) + nätter
17:00
ARN
50m
Direkt
17:50
VBY
13:45
VBY
40m
Direkt
14:25
ARN
1.034 kr
Hittades för en timme sedan
16 jul (tis) - 21 jul (sön)16 jul (tis) + nätter
15:55
BMA
40m
Direkt
16:35
VBY
18:50
VBY
50m
Direkt
19:40
ARN
1.310 kr
Hittades för 8 timmar sedan
02 maj (tor) - 05 maj (sön)02 maj (tor) + nätter
06:20
BMA
1h 10m
Direkt
07:30
HAD
11:40
HAD
1h 10m
Direkt
12:50
BMA
1.878 kr
Hittades för 15 timmar sedan
17 maj (fre) - 19 maj (sön)17 maj (fre) + nätter
07:10
BMA
55m
Direkt
08:05
KLR
14:50
KLR
55m
Direkt
15:45
BMA
2.548 kr
Hittades för 3 timmar sedan
09 maj (tor) - 12 maj (sön)09 maj (tor) + nätter
07:40
BMA
55m
Direkt
08:35
KLR
11:25
KLR
55m
Direkt
12:20
BMA
1.344 kr
Hittades för 19 timmar sedan

Nyligen funna enkelresor till Sverige

Den billigaste tur och retur-resan vi nyligen hittat är till Göteborg från 438 kr, till Visby från 456 kr och till Malmö från 466 kr. Det dyraste alternativet är en tur och retur-resa till Ängelholm för 1.033 kr.
All Cities
Göteborg
Visby
Halmstad
Kalmar
Ängelholm
Luleå
Umeå
Malmö
Östersund
10 maj (fre)10 maj (fre) + nätter
14:35
BMA
1h 5m
Direkt
15:40
GOT
438 kr
Hittades för 19 minuter sedan
20 jul (lör)20 jul (lör) + nätter
07:25
BMA
1h 5m
Direkt
08:30
GOT
567 kr
Hittades för en timme sedan
12 maj (sön)12 maj (sön) + nätter
05:30
ARN
1h 15m
Direkt
06:45
GOT
605 kr
Hittades för en timme sedan
23 apr (tis)23 apr (tis) + nätter
19:30
ARN
1h 0m
Direkt
20:30
GOT
628 kr
Hittades för 2 timmar sedan
27 jul (lör)27 jul (lör) + nätter
08:35
ARN
1h 10m
Direkt
09:45
GOT
582 kr
Hittades för 2 timmar sedan
27 maj (mån)27 maj (mån) + nätter
08:20
BMA
40m
Direkt
09:00
VBY
456 kr
Hittades för 5 timmar sedan
26 maj (sön)26 maj (sön) + nätter
11:20
BMA
40m
Direkt
12:00
VBY
456 kr
Hittades för 5 timmar sedan
13 jul (lör)13 jul (lör) + nätter
19:10
ARN
36h 45m
2 byten
07:55
KLR
6.083 kr
Hittades för en timme sedan
26 apr (fre)26 apr (fre) + nätter
07:10
BMA
55m
Direkt
08:05
KLR
1.137 kr
Hittades för 4 timmar sedan
18 maj (lör)18 maj (lör) + nätter
17:55
ARN
38h 0m
2 byten
07:55
KLR
2.071 kr
Hittades för 11 timmar sedan

Flygplatser i Sverige

Sverige har 35 flygplatser.
Dala flygplats BLE
https://www.dalaflyget.se/
Åre Östersund flygplats OSD
https://www.swedavia.com/ostersund/
Göteborg - Landvetter flygplats GOT
https://www.swedavia.se/landvetter/
Hemavan Tärnaby flygplats HMV
https://www.hemavantarnabyairport.se/
Kalmar Öland flygplats KLR
https://www.kalmarolandairport.se/
Karlstad flygplats KSD
https://ksdarprt.se/
Höga Kusten flygplats KRF
http://www.hogakustenairport.se/
Kristianstad Österlen flygplats KID
https://www.kidairport.com/
Norrköping flygplats NRK
https://norrkopingairport.se/
Linköping City flygplats LPI
https://www.linkopingcityairport.se/
Mora - Siljan flygplats MXX
https://www.dalaflyget.se/mora/
Örebro flygplats ORB
http://www.orebroairport.se/
Örnsköldsvik flygplats OER
http://oer.se/
Stockholm Skavsta flygplats NYO
https://www.skavsta.se/
Skellefteå flygplats SFT
https://www.skellefteaairport.se/
Stockholm - Arlanda flygplats ARN
https://www.swedavia.se/arlanda/
Sundsvall Timrå flygplats SDL
https://www.sdlairport.se/
Trollhättan - Vänersborgs flygplats THN
https://www.fyrstadsflyget.se/
Växjö flygplats VXO
https://smalandairport.se/
Vilhelmina flygplats VHM
https://www.southlaplandairport.com/
Arvidsjaur flygplats AJR
https://arvidsjaurairport.se/
Jönköping flygplats JKG
https://www.jonkopingairport.se/
Stockholm - Bromma flygplats BMA
https://www.swedavia.com/bromma/

Väder i Sverige

Väder i olika städer i Sverige just nu:
Stockholm
☁️
+12°C
Brutna moln
7 m/s
76 %
Göteborg
🌦
+10°C
Regn
8 m/s
91 %
Visby
☁️
+8°C
Brutna moln
8 m/s
90 %
Halmstad
🌦
+10°C
Regn
7 m/s
87 %
Kalmar
☁️
+14°C
Brutna moln
6 m/s
67 %
Ängelholm
🌦
+12°C
Regn
8 m/s
83 %
Luleå
🌦
+3°C
Regn
4 m/s
100 %
Umeå
🌦
+7°C
Regn
5 m/s
89 %
Malmö
🌦
+12°C
Regn
7 m/s
79 %
Östersund
🌦
+6°C
Regn
5 m/s
80 %
Visa 10 dagars väderprognos

Väder per månad

Planerar ni en resa och vill veta hur vädret är i Sverige?