Dina resor
Organisera enkelt dina flighter med hjälp av flikar
Stockholm
Saudiarabien
När som
+ Ny flik
background

Flyg till Saudiarabien

från Stockholm
Priserna för flyg till Saudiarabien börjar vanligtvis på 3.762 kr för en tur- och returresa. Få mer information om rutten, flygplatserna och vädret nedan, eller starta din sökning genom att välja resedatum.
1 Vuxen, Ekonomiklass
Välj datum

Info om sträckan

4217 km
Avstånd

Flygpriser

3.762 kr – 12.272 kr
Prisintervall (Tur och retur)

Vädret just nu

☁️
+37°C
Jeddah
☁️
+42°C
Riyadh
⛅️
+41°C
Medina

Flygplatser

AHB
15km
DWD
31km
ELQ
105km

Lär dig mer om din resa från Stockholm till Saudiarabien

Saudiarabien har 25 populära städer du kan flyga till.

3.445 kr – 3.445 kr

Prisintervall (Tur och retur)

Information om flyg till Saudiarabien

Resa till Saudiarabien? Saudiarabien har 25 städer du kan flyga till.

Det billigaste alternativet är att flyga från Stockholm till Riyadh, med priser från 3.762 kr. Ett annat billigt alternativ vore att flyga till Jeddah från Stockholm, med priser från 4.587 kr.

Ett annat möjligt alternativ vore att resa till Jeddah från Göteborg, med priser mellan 3.320 kr - 6.415 kr.

Best flight options to travel to Saudiarabien

Från:
Stockholm
Göteborg
Jeddah
9h 50m4.587 kr
+37°C☁️
Riyadh
--3.762 kr
+42°C☁️
Medina
--12.141 kr
+41°C⛅️
Den genomsnittliga flygtiden till Saudiarabien är 9h 50m om du flyger från Stockholm, den kortaste flygtiden till Jeddah är 9h 50m, och till Jeddah tar det 9h 50m. Avståndet till Saudiarabien är 4404 km km om du mäter från Stockholm, med Medina som närmsta stad och Jeddah längst bort.

Flygpriser till Saudiarabien

Från:
Stockholm
Göteborg
Jeddah
4.587 kr8.674 kr
Riyadh
3.762 kr8.046 kr
Medina
12.141 kr12.272 kr

Detta är typiska flygpriser till Saudiarabien. Det betyder att majoriteten av våra användare har valt flyg inom detta intervall. Om du ser priser som är högre än 12.272 kr är det förmodligen en dyr flygning. För att hitta flyg till bästa pris rekommenderar vi att du letar i god tid och med hjälp av vår kalender för flexibla datum.

Om du flyger från Stockholm, så är det billigaste alternativet Riyadh, med priser från 3.762 kr, medan det dyrare alternativet är Medina, med priser från 12.141 kr.

Nyligen funna tur och retur-resor till Saudiarabien

Den billigaste tur och retur-resan vi nyligen hittat är till Jeddah från 3.213 kr, till Riyadh från 3.883 kr och till Medina från 4.996 kr.
All Cities
Jeddah
Riyadh
Medina
01 dec (sön) - 28 feb (fre)01 dec (sön) + nätter
17:05
ARN
26h 50m
1 byte
19:55
JED
05:50
JED
16h 5m
1 byte
21:55
ARN
3.213 kr
Hittades för 24 minuter sedan
06 aug (tis) - 30 aug (fre)06 aug (tis) + nätter
14:40
ARN
10h 15m
1 byte
00:55
JED
23:35
JED
9h 30m
1 byte
09:05
ARN
4.466 kr
Hittades för en timme sedan
31 jul (ons) - 14 aug (ons)31 jul (ons) + nätter
04:30
ARN
24h 45m
3 byten
05:15
JED
17:00
JED
21h 40m
3 byten
14:40
ARN
4.714 kr
Hittades för 2 timmar sedan
20 jul (lör) - 31 jul (ons)20 jul (lör) + nätter
08:05
ARN
12h 25m
2 byten
20:30
JED
15:55
JED
25h 20m
2 byten
17:15
ARN
6.103 kr
Hittades för 2 timmar sedan
20 dec (fre) - 05 jan (sön)20 dec (fre) + nätter
20:30
ARN
17h 45m
2 byten
14:15
JED
01:10
JED
15h 20m
1 byte
16:30
ARN
6.361 kr
Hittades för 5 timmar sedan
16 dec (mån) - 31 dec (tis)16 dec (mån) + nätter
10:20
ARN
12h 15m
1 byte
22:35
RUH
23:40
RUH
9h 30m
1 byte
09:10
ARN
4.941 kr
Hittades för 8 timmar sedan
01 okt (tis) - 15 okt (tis)01 okt (tis) + nätter
11:10
ARN
10h 20m
1 byte
21:30
RUH
02:10
RUH
11h 20m
1 byte
13:30
ARN
3.883 kr
Hittades för 18 timmar sedan
19 aug (mån) - 26 aug (mån)19 aug (mån) + nätter
14:10
ARN
10h 20m
1 byte
00:30
RUH
02:00
RUH
10h 15m
1 byte
12:15
ARN
5.371 kr
Hittades för en dag sedan
02 dec (mån) - 09 dec (mån)02 dec (mån) + nätter
14:20
ARN
16h 5m
1 byte
06:25
MED
05:30
MED
15h 15m
2 byten
20:45
ARN
4.996 kr
Hittades för en dag sedan

Nyligen funna enkelresor till Saudiarabien

Den billigaste tur och retur-resan vi nyligen hittat är till Riyadh från 1.320 kr och till Jeddah från 1.915 kr.
All Cities
Jeddah
Riyadh
Medina
30 jul (tis)30 jul (tis) + nätter
14:40
ARN
10h 15m
1 byte
00:55
JED
2.428 kr
Hittades för 10 timmar sedan
13 jan (mån)13 jan (mån) + nätter
10:20
ARN
11h 30m
1 byte
21:50
JED
1.915 kr
Hittades för 19 timmar sedan
31 aug (lör)31 aug (lör) + nätter
14:30
ARN
10h 35m
1 byte
01:05
RUH
1.320 kr
Hittades för 7 timmar sedan

Flygplatser i Saudiarabien

Saudiarabien har 25 flygplatser.
Abha regionala flygplats AHB
Dawadmi Domestic Airport DWD
Prince Nayef bin Abdulaziz Regional Airport ELQ
Gurayat Domestic Airport URY
Ha'il Regional Airport HAS
Jizan Regional Airport GIZ
Al-Jawf Domestic Airport AJF
King Abdulaziz Intl. flygplats JED
http://www.jed-airport.com/
King Fahd Intl. flygplats DMM
http://www.kfia.gov.sa/
King Khalid Intl. flygplats RUH
http://www.kkia.gov.sa/
Prins Mohammad bin Abdulaziz flygplats MED
Najran Domestic Airport EAM
Al Qaisumah/Hafr Al Batin Airport AQI
Rafha Domestic Airport RAH
Sharurah Domestic Airport SHW
Tabuk Regional Airport (Prince Sultan bin Abdul Aziz Airport ) TUU
Ta'if flygplats TIF
Turaif Domestic Airport TUI
Wadi al-Dawasir Domestic Airport WAE
Al Wajh Domestic Airport EJH
Yanbu Airport YNB
Al-Ahsa International Airport HOF
Al-Baha Domestic Airport ABT
Arar Domestic Airport RAE
Bisha Domestic Airport BHH

Väder i Saudiarabien

Väder i olika städer i Saudiarabien just nu:
Jeddah
☁️
+37°C
Brutna moln
7 m/s
41 %
Riyadh
☁️
+42°C
Brutna moln
6 m/s
9 %
Medina
⛅️
+41°C
Enstaka moln
12 m/s
6 %
Visa 3 dagars väderprognos

Väder per månad

Planerar ni en resa och vill veta hur vädret är i Saudiarabien?